حکم رفتن از یک محله تهران به محله دیگر

0

پرسش کاربر در گروه:

من و خواهرم هردو در تهران زندگی می‌کنیم. فاصله خانه من تا خواهرم بیشتر از ۲۵ کیلومتر است. آیا وقتی به خانه خواهرم می‌روم باید نمازم را کامل به خونم یا شکسته؟ همیشه کمتر از ده روز می‌مانم.

پاسخ:

 ازنظر اکثر مراجع تهران از بلاد کبیره نیست [بلاد کبیره شهرهای بزرگی را می‌گویند که وقتی فرد از یک محله آن به محله دیگر می‌رود، عرف بگوید شخص مذکور به #مسافرت رفته است] لذا نماز کامل است و روزه صحیح می‌باشد.

فقط امام خمینی تهران را بلاد کبیره دانسته است و مقلدین ایشان اگر مسافت شرعی را از یک محله تا محله‌ی دیگر طی کنند، نمازشان شکسته می‌شود و روزه‌شان صحیح نیست.

نظر مراجع عظام در مورد بلاد کبیره بودن شهر تهران:

آیات عظام سیستانی، فاضل لنکرانی، بهجت: تهران از بلاد کبیره نیست و لذا رفتن از یک محله به محله دیگر تهران، سفر محسوب نمی‌شود و نماز کامل و روزه صحیح است.۱

آیات عظام خامنه‌ای، مکارم شیرازی: فرقى بین شهرهاى بزرگ و معمولى نیست و با ماندن در یک شهر، تمام آن شهر حکم وطن را خواهد داشت و لذا در تمام محله‌های آن شهر نمازش کامل و روزه‌اش صحیح است.

حضرت امام: تهران از بلاد کبیره محسوب می‌شود، لذا اگر از محله‌ای در تهران تا محله دیگر ۵ /۲۲ کیلومتر باشد، نماز شکسته می‌شود و روزه صحیح نیست.

منابع:

١. استفتاء موجود در گروه علمی (آیت‌الله سید علی حسینی سیستانی)، بهجت، استفتائات، ۱۴۲۸ ق، ج ۲، ۴۰۰؛ فاضل لنکرانی، جامع المسائل، امیر قلم، ج ۱، ص ۱۴۱.

۲. مکارم شیرازی، استفتائات جدید، ۱۴۲۷ ق، ج ۱، ص ۷۵، ۷۶.

۳. امام خمینی، استفتائات، ۱۴۲۲ ق، ص ۲۰۶.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.