حکم گریه در نماز

0

 پرسش کاربر در گروه:

اگر در نماز به خاطر اعمال و گناهانمان و اینکه در آخرت چه بلایی سر ما به خاطر این گناهان می‌آید، گریه کنیم، آیا نمازمان باطل است؟

مرجع مقام معظم رهبری.

 

 پاسخ:

گریه شما در نماز به خاطر آخرت و ترس از عذاب الهی به خاطر گناهانتان است و مبطل نماز نیست، بلکه گفته‌شده است که از بهترین اعمال این است که انسان از ترس خدا یا برای آخرت در نماز گریه کند.

 

نظر مراجع عظام نسبت به‌حکم گریه در نماز:

 

ازنظر همه مراجع عظام گریه از ترس خداوند متعال یا برای آخرت، آهسته یا بلند، اشکالی ندارد، بلکه از بهترین اعمال است.

اما در مورد گریه برای کار دنیا نظر مراجع به شرح زیر است:

 

آیات عظام: امام خمینی، خامنه‌ای: برای کار دنیا عمداً با صدای بلند گریه کند، نماز باطل می‌شود، اما سهواً یا با صدای آهسته گریه کند، مبطل نیست.

 

آیات عظام: فاضل، نوری، گلپایگانی، صافی، اراکی: برای کار دنیا عمداً با صدای بلند گریه کند، نماز باطل می‌شود و بنا بر احتیاط واجب برای کار دنیا آهسته هم گریه نکند.

 

آیه الله مکارم: گریه در نماز برای کار دنیا چه عمداً و چه سهواً با صدای بلند نماز را باطل می‌کند و بنا بر احتیاط واجب گریه آهسته هم مبطل نماز است.

 

آیه الله سیستانی: بنا بر احتیاط واجب برای کار دنیا عمداً با صدا یا بی‌صدا گریه نکند؛ اما اگر گریه برای خواستن حاجت دنی‌ای‌اش از خدا، از روی تذلل در پیشگاه خداوند باشد، اشکالی ندارد.

 

آیه الله زنجانی: گریه کردن با صدا برای کار دنیا بنا بر مشهور از مبطلات نماز است ولی ظاهراً گریه کردن نماز را باطل نمی‌کند و بنا بر احتیاط مستحب چنانچه گریه کند، چه با صدا باشد، چه بی‌صدا، نماز را تمام کرده، آن را دوباره بخواند.

 

منابع

۱٫ توضیح المسائل مراجع، ج ۱، ص ۶۲۷٫

 

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.