حکم استفاده از اسپرم اهدایی

0

پرسش کاربر در گروه:

شوهر من اسپرم ندارد؛ ما برای داشتن بچه باید از اسپرم اهدایی استفاده کنیم؛ آیا این کار جایز است؟

مرجع: خامنه‌ای.

پاسخ:

ازنظر اکثریت مراجع عظام استفاده از اسپرم اهدایی حرام هست و برخی برای آن راه‌حل قرار داده‌اند؛ اما آیه الله خامنه‌ای، می‌گویند: استفاده از اسپرم اهدایی اشکالی ندارد، به‌شرط اینکه از مقدمات حرام؛ مانند نگاه، لمس حرام و غیر آن‌ها اجتناب شود ولی به‌هرحال درصورتی‌که با این روش کودکى به دنیا بیاید، ملحق به شوهر آن زن نمى‌‌شود، بلکه پدر او، صاحب نطفه و مادرش زنى است که صاحب رحم و تخمک است.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال:

آیات عظام خامنه‌ای، هادوی تهرانی: استفاده از اسپرم اهدایی اشکالی ندارد، به‌شرط اینکه از مقدمات حرام؛ مانند نگاه، لمس حرام و غیر آن‌ها اجتناب شود.

آیات عظام: سیستانی، صافی، مکارم شیرازی، نوری همدانی: استفاده از اسپرم اهدایی جایز نیست.

آیه الله مکارم شیرازی: برای استفاده از نطفۀ مرد بیگانه‌تنها راه‌حل این است که مرد موقّتا همسر خود را طلاق دهد و آن زن پس از عدّه به عقد موقّت مرد موردنظر درآید (هرچند اصلاً همدیگر را نبینند) سپس نطفۀ آن مرد را برداشته و در زمان عقد با تخمک زن ترکیب کنند و پس از بخشش باقیماندۀ مدّت عقد موقّت و تجدید عقد دائم با شوهر سابق، نطفۀ ترکیب‌شده را در رحم او بکارند. فرزندی که متولّد می‌شود بر آن مرد و زن محرم است، ولی تنها از آن زن و صاحب نطفه ارث می‌برد.

منابع:

استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، سیستانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.