حکم کار کردن در روز عاشورا

0

پرسش کاربر در گروه:

سلام.

آیا کار کردن در روز عاشورا و تاسوعا حرام است؟

پاسخ:

سلام‌علیکم.

در روز تاسوعا کار کردن هیچ اشکالی ندارد، اما کار کردن روز عاشورا مکروه است، یعنی بهتر است این روز را کار نکنیم و این روز را در مساجد و حسینیه‌ها به عزاداری برای مولایمان امام حسین (علیه السلام) بپردازیم.

توضیحات بیشتر:

دین اسلام، کار کردن را امری بسیار مقدس می‌داند و فقط چند زمان وجود دارد که گفته‌شده، بهتر است کار رها شود که این زمان‌ها عبارت‌اند از:

۱. هنگامی‌که اذان روز جمعه گفته می‌شود، بهتر است کار را رها و به‌سوی یاد خدا بشتابد و بعد از پایان نماز دوباره به سمت کار خود بروید. [۱]

۲. روز عاشورا، زیرا در این روز امویان، جهت زدودن آثار شهادت امام حسین (ع) فعالیت‌های تبلیغاتی گسترده‌ای انجام دادند و آن را روزی بابرکت عنوان کرده‌اند، در مقابل در احادیث شیعیان را تشویق به کار نکردن و عزاداری کرده‌اند، امام رضا (علیه السّلام) در مورد کار در روز عاشورا فرمودند: «هرکسی از کار کردن براى زندگى دنیا در روز عاشورا خوددارى کند، خداوند حوایج دنیا و آخرتش را روا می‌سازد. هرکس روز عاشورا را روز حزن و مصیبت و گریه قرار دهد، خداوند فرداى قیامت را روز فرح و شادى او قرار می‌دهد. هر کس عاشورا را روز خیروبرکت بداند و براى زندگى دنیوى خویش چیزى ذخیره کند، خداوند خیروبرکتش را از بین می‌برد و در قیامت او را بایزید و عبیدالله بن زیاد و عمر بن سعد محشور می‌کند». [۲]

از این حدیث به‌خوبی فهمیده می‌شود که کار کردن برای دنیا در روز عاشورا منع شده است، اما با توجه به روایات مختلف فقها کار کردن برای دنیا را در روز عاشورا مکروه می‌دانند.

منابع:

۱. جمعه، ۱۱-۹٫

۲. حر عاملی، وسائل الشیعه، ج ۱، ص ۳۹۴٫

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.