کدام سوره‌ها در نماز به‌تنهایی نباید خوانده شود؟

0

پرسش کاربر در گروه:

سلام

 کدام سوره‌ها را به‌تنهایی درنماز نمی‌توان خواند؟

پاسخ:

سلام‌علیکم.

سوره‌های «ضحى» و «انشراح» باهم و همچنین سوره «فیل» و «قریش» باهم در حکم یک سوره حساب می‌شوند؛ و چون بر نمازگزار واجب است که یک سوره کامل بعد از حمد بخواند، لذا ازنظر همه مراجع عظام، نمازگزار نمی‌تواند این سوره‌ها را به‌تنهایی بخواند، بلکه واجب است بعد از خواندن سوره حمد و «فیل»، سوره «قریش» را نیز بخواند؛ و همین‌طور اگر نمازگزار سوره «ضحى» را بعد از حمد در نماز خواند، لازم است سورۀ «انشراح» را نیز با آن بخواند.

توضیحات بیشتر:

همه سوره‌های قرآن را می‌توان در نماز بعد از حمد به‌جای سوره توحید قرائت کرد، به‌جز چهار سوره‌ای که سجده واجب دارند که عبارت‌اند از:

۱. سجده.

۲. فصلت.

۳. نجم.

۴. علق.

دو سوره هم وجود دارد که اگر بعد از حمد خوانده شوند، باید سوره بعدازآن را هم در نماز خواند و آن دو سوره یکی سوره «والضحی» است که باید با سوره بعدش یعنی «انشراح» خوانده شود و دیگری سوره «فیل» که باید با سوره بعدش «قریش» خوانده شود. [۱]

تبصره:کدام سوره‌ها

اگر نمازگزار به خاطر ندانستن حکم شرعی این مسئله، یکی از این سوره‌ها را به‌تنهایی خوانده است، اگر در یادگیرى مسئله کوتاهى نکرده باشد، نماز او صحیح است. [۲]

منابع:

۱. امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده: بنی‌هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج ۱، ص ۵۴۳ – ۵۴۴، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، ۱۴۲۴ ق.

۲. همان، ص ۶۰۹٫

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.