حکم خوردن آب در شیشه مشروبات الکی و نحوه تطهیر ظرف شراب

0

 پرسش کاربر در گروه:

با سلام.

حکم استفاده از بطری‌ای که قبلاً شراب در آن بوده و کاملاً شسته‌ایم، اگر در آن آب نگهداری شود، چیست؟ و آیا با یک‌بار شستن ظرف شراب پاک می‌شود؟

مرجع: آیه الله خامنه‌ای.

پاسخ:

سلام‌علیکم.

نوشیدن مشروبات الکی حرام است اما اگر ظرف آن را بشویند تا پاک گردد و بعد در آن ظرف مشروب آب بخورند، حرام نیست؛ اما اگر با آب خوردن در شیشه مشروب ترویج فرهنگ شراب‌خواری شود، نباید آب بخورند.

اما نظر رهبری در مورد تطهیر ظرف شراب این است که با آب کر (لوله‌کشی) یک‌مرتبه آب بکشید، پاک می‌شود اما با آب قلیل باید سه مرتبه بشویید تا پاک شود و بهتر است هفت مرتبه شسته شود.

نظر مراجع نسبت به تطهیر ظرف شراب:

نظر مراجع نسبت به تطهیر با آب کر (مثل آب‌لوله‌کشی) یا آب جاری (مثل آب رودخانه یا جوی) به شرح زیر است:

آیات عظام: امام خمینی، خامنه‌ای، نوری همدانی، مکارم، بهجت، گلپایگانی، صافی: با آب کر یک‌مرتبه آب بکشد، پاک می‌گردد.

آیات عظام: سیستانی، وحید، زنجانی: با آب کر باید سه مرتبه آب کشید تا پاک گردد.

اما نظر مراجع عظام نسبت به تطهیر ظرف شراب با آب قلیل به شرح زیر است:

آیات عظام: امام خمینی، خامنه‌ای، سیستانی، وحید خراسانی، زنجانی، صافی، نوری همدانی، فاضل، گلپایگانی: با آب قلیل باید سه مرتبه بشویند؛ تا پاک گردد، اگرچه مستحب است، هفت مرتبه شسته شود.

آیه الله مکارم: ظرفى را که با شراب نجس شده، باید با آب قلیل سه مرتبه بشویند و دست در آن بمالند و مستحب است هفت مرتبه شسته شود.

آیه الله بهجت: یک‌مرتبه شستن کافی است، اگرچه مستحب است، سه مرتبه بشوید.

منابع:

توضیح المسائل ۱۶ مرجع، ج ۱، م ۱۵۳؛ امام: تحریر الوسیله، مطهرات، الاول، م ۱ و ۲؛ سیستانی، نوری، مکارم، فاضل: عروه الوثقی، فی المطهرات، الماء، م ۷ و ۱۳؛ وحید: منهاج الصالحین، فی المطهرات، م ۴۶۰؛ صافی، گلپایگانی: هدایه العباد، مطهرات، م ۵۹۵ و ۵۹۶؛ بهجت: وسیله النجاه، المطهرات، م ۵۶۹٫

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.