پاسخ به شبهه کسانی که می‌گویند: سلام ناشی از ضعف و ترس است و درود ناشی از محبت و عشق است

0

پرسش کاربر در گروه:

سلام.

ایرانی‌ها در زمان شکست از اعراب، به خاطر ترس از حمله عرب‌ها و در امان ماندن از آن‌ها هرگاه با عربی روبرو می‌شدند، سلام می‌دادند که این سلام به معنای تسلیم شدن در برابر عرب‌ها بود و می‌گویند اینکه سلام موجب سلامتی است دروغ است و باید بجای سلام درود بگوییم، زیرا درود یعنی فرستادن بهترین آرزوها برای کسی که به او درود می‌فرستید. آیا این حرف صحیح است؟

پاسخ:

سلام‌علیکم.

این سخن و شبهه از سوی دشمنان اسلام به این خاطر است که با فرهنگ اسلامی مخالفت کنند و گویندگان این سخن با ارتباط دادن سلام به جنگ‌های عربی می‌خواهند احساسات مردم را بر شناختشان غالب کنند و حرف خود را به کرسی بنشانند.

اما دلایل زیادی بر رد این سخن وجود دارد که به‌اختصار به برخی اشاره می‌کنیم:

۱. در لغتنامه دهخدا سلام را کلمه دعایی می‌داند که از عربی گرفته‌شده و به معنای بهتر بودن است که سلام دادن بر فرد به معنای دعا برای سلامتی و بی‌گزند بودن آن فرد است.

۲. سلام یکی از نام‌های خداوند متعال است که نه تسلیم کسی می‌شود و نه سر فرود می‌آورد، درحالی‌که اگر به معنای تسلیم می‌بود خداوند به‌عنوان نام خود آن را بکار نمی‌برد. «هُوَ اللَّهُ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِکُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ…َ»[۱]

یعنی: اوست خدایى که جز او معبودى نیست، ملک است (سلطان فرمانرواى جهان هستى است)، قدوس است (منزه و پاک از هر عیب و نقص و شریک و فرزند است) سلام است (ذاتش سالم از عیب، صفاتش سالم از نقص و افعالش نیز سالم و بدون نقص است).

۳. سلام از جملات دعایی است که در همه جوامع از پدیده‌های عادی اجتماعی است؛ و با استفاده از سلام نه‌تنها در حق دیگری دعا می‌کنیم بلکه محبت را در میان مردمان و جامعه تقویت می‌کند و باعث می‌شود تا خوشی در زندگی افزایش یابد که یکی از دلایل وجوب جواب سلام همین اطمینان دادن به یکدیگر هست،

۴. در عربی کلمات در باب‌های گوناگون معانی مختلف دارند. سلام از ریشه «سلم» و از باب عَلِم یَعلَم هست، مانند «سَلِم من العیوب و الآفات» که به معنای: سلامت و نجات از عیوب و آفات و طلب سلامت است.

۵. در خصوصیات پیامبر آمده است که حتی به کودکان هم سلام می‌دادند و این خود دلیل کاملی برای رد این شبهه است.

به‌طورکلی اگر بی‌غرض و بی‌طرفانه به محتوا و معنای سلام که شامل توجه به خدا و دعا براى سلامت طرف و اعلام صلح و امنیت است، نگاه کنید و آن را با تحیت‌های دیگرى که در میان اقوام مختلف معمول است، مقایسه کنید، متوجه ارزش بالای سلام می‌شوید. [۲]

منبع:

۱. سوره حشر، آیه ۲۳.

۲. قرارگاه پاسخ به شبهات و شایعات

https://telegram.me/joinchat/A9RIwjvuaKGX3QS979_J_w

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.