حکم صله‌رحم بدون اجازه شوهر

0

 پرسش کاربر در گروه:

سلام

شوهرم با خواهر و برادرهای من و خودش قطع رابطه کرده است و تنهایی را دوست دارد و اجازه نمی‌دهد نه به خانه آن‌ها بروم و نه آن‌ها به خانه ما بیایند، تکلیف من چیست؟

آیا در مورد دیدار با پدر و مادر هم اجازه از همسرم نیاز است؟

 پاسخ:

سلام‌علیکم

ازنظر همه مراجع عظام زن نمی‌تواند بدون اجازه شوهر به دیدن برادر، خواهر یا والدین خود برود، بنابراین نمی‌توانید به خانه آن‌ها بروید.

همچنین اگر مرد اجازه ندهد که پدر و مادر و … به خانه شما بیایند، اگر مالک خانه مرد باشد، حق ندارید بدون اجازه او، آنان را به منزل دعوت کنید؛ ولى اگر خانه و اثاثیه آن برای شما (زن) باشد، اجازه شوهر لازم نیست. [۱]

تبصره:

صله‌رحم که از واجبات است، فقط به رفت‌وآمد کردن بارحم منحصر نیست؛ بلکه شما می‌توانید با احوال‌پرسی و تماس تلفنی و مانند آن با والدین و خواهر و برادرهای خود ارتباط برقرار کنید و از عواقب قطع رحم در امان باشید.

منابع:

فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۱۶۳۲؛ امام، تحریرالوسیله، ج ۲، فصل فى القسم و النشوز و استفتائات، ج ۳، سؤالات متفرقه، س ۹۰؛ صافى، هدایه العباد، ج ۲، فصل فى القسم و النشوز؛ تبریزى، استفتائات، س ۲۱۸۹ و ۱۵۲۰ و صراط النجاه، ج ۵، س ۶۵۲؛ سیستانى، منهاج الصالحین، ج ۲، الفصل الثامن، م ۳۳۸ و سایت، صله‌رحم، س ۱ و ۲ و دفتر: بهجت، وحید، مکارم، نورى و خامنه‌ای.

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.