حکم فرد وسواسی

0

پرسش کاربر در گروه:

در خانه فکر می‌کنم همه چیز نجس است یا مثلاً حمام می‌روم  یک غسل را چند بار انجام می‌دهم اما باز فکر می‌کنم غسل ام صحیح نیست و درهنگام شستن لباس  فکر می‌کنم  تمیز نمی‌شوند. الان دیگر مریض شده‌ام. من را راهنمایی کنید و راهی به من نشان دهید.

پاسخ اجمالی:
شما دچار بیماری وسواس شده‌اید و همه مراجع معتقدند، افراد وسواسی باید به حدی که دیگران به پاک شدن یقین پیدا می‌کنند اکتفا کنند حتی اگر خود به پاک شدن یقین پیدا نکنند. یعنی اگر فرد وسواسی با نیم دقیقه شستن لباس زیر شیر آب یقین به پاک شدن نمی‌کند چون فرد عادی به این مقدار اکتفا می‌کند و آن را پاک می‌داند. جسم نجس فرد وسواسی نیز با همین مقدار شستن پاک می‌گردد و نیاز به تکرار شستن و دقت بیشتر نیست.۱
همچنین امام خمینی ره می‌فرمایند: وسواسی نباید به شک خود اعتنا کند و اگر اعتنا کند کار حرامی مرتکب شده است.۲
از سوی دیگر بعضی از کارهایی که وسواس‌ها خود را ملزم به رعایت آن می‌دانند به حرام می‌انجامد؛ معصیت‌های بزرگی مثل اسراف، وهن دین، قطع رحم و قطع ارتباط با دیگران و  متهم کردن آنان به فسق.

چند نکته
۱. وسواس از القائات شیطانی است و تشدید پذیر است و باید سریعاً درمان گردد.
۲. از لحاظ شرعی هر چیزی که قبلاً پاک بوده، تا یقین به نجاست آن نداشته باشیم، پاک است و نباید آن را نجس فرض کرد، زیرا مخالف شریعت است.
۳. به خدا توکل کنید و از او استعانت بجویید تا هر چه زودتر بر مشکل وسواس فائق آیید.
۴.  (لا اله الاالله) و (لاحول و لا قوه الابا الله) اذکاری هستند که با تکرار آنها انشاءالله وسواستان خاتمه می‌یابد.

منبع
۱. توضیح المسائل (المحشى) [همراه با رساله‌های دیگر مراجع]، ج‏۱، ص: ۱۳۴، موسسه النشر الاسلامی التابعه لجامعه المدرسین، قم، چاپ هشتم، ۱۴۲۴ ه.ق.

۲. استفتائات امام خمینی، گرفته شده از سایت درگاه پاسخگویی به مسائل دینیwww.porsojoo.com/fa/node/71741

نظر شما درباره این پست چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.